Tags - Kadaster 1832: verschil tussen versies
Regel 58: | Regel 58: | ||
|- | |- | ||
| riet || riet(veld) || <code>natural=wetland</code> + <code>wetland=reedbed</code> || | | riet || riet(veld) || <code>natural=wetland</code> + <code>wetland=reedbed</code> || | ||
|- | |||
| ruigt || ruigt || <code>natural=wetland</code> + <code>wetland=reedbed</code> || Ruigt is bladriet, in de herfst gemaaid riet, waar het blad nog aan zit. (Het weke dak: riet- en strobedekkingen<ref>M. van Hemert, M.W.J. van Rooden, H.Th.D. Dijkstra, RV bijdrage 11, Zeist 1990)</ref> | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versie van 9 okt 2020 23:00
Kadastrale gegevens
De gebruikte keys zijn:
kad:gemeente
- de kadastrale gemeente waar het perceel onder valt.
kad:sectie
- de kadastrale sectie waar het perceel onder valt.
kad:perceelnr
- het perceelnummer, dat eventuele suffixen mag bevatten, zoals
123bis
. kad:perceelnrtvg
- de toevoeging (suffix) op het perceelnummer.
kad:adres
- het volledige kadastrale adres: de aaneenschakeling van de 4 hierboven genoemde velden, met een spatie na de gemeentenaam.
minuutplan
- de code van het minuutplan, opgebouwd uit de letter MIN, gevolgd door de vijf-cijferige gemeente-code, de sectie-letter, en het twee-cijferige bladnummer. Voorbeeld:
MIN02087B04
oat:soort
- het soort grondgebruik dat in de Oorspronkelijk Aanwijzende Tafel is vermeld.
Grondgebruik
grondgebruik | vermelding in de OAT | tag | betekenis |
---|---|---|---|
weiland | weiland, grasland, weide | landuse=meadow |
|
bouwland | bouwland | landuse=farmland |
|
woongebied | erf, huis en erf, ... | landuse=residential |
|
tuin | tuin, gaard(en(g)) | landuse=allotments |
ook moestuin, tuinland |
siertuin | terrein voor vermaak, vermaak, lustplaats | leisure=garden |
Let wel op: ook vijvers en water in een siertuin / buitenplaats worden doorgaans gewoon als lustplaats / vermaak aangeslagen en beschreven in de OAT, hoewel ze op het minuutplan meestal gewoon als water aangegeven zijn. |
bos | bos(ch) | landuse=forest |
eventueel aangevuld met leaf_type=needle_leafed als het een dennenbos betreft
|
boomgaard | boomgaard | landuse=orchard |
ook alle vermeldingen van fruitbomen vallen hieronder |
landbouw-erf | erf voor den landbouw | landuse=farmyard |
|
begraafplaats | begraafplaats, kerkhof | landuse=cemetery |
|
duin(en) | duin(en) | natural=sand |
|
bos tot vermaak | bos tot vermaak | landuse=forest |
Natte gronden
grondgebruik | vermelding in de OAT | tag | betekenis |
---|---|---|---|
hooiland | hooiland | natural=wetland + wetland=wet_meadow |
|
water | water | natural=water |
|
moeras | moeras | natural=wetland + wetland=marsh |
|
riet | riet(veld) | natural=wetland + wetland=reedbed |
|
ruigt | ruigt | natural=wetland + wetland=reedbed |
Ruigt is bladriet, in de herfst gemaaid riet, waar het blad nog aan zit. (Het weke dak: riet- en strobedekkingen[1] |
Varia
grondgebruik | vermelding in de OAT | tag | betekenis |
---|---|---|---|
botenhelling | leisure=slipway |
||
vuilnisbelt | landuse=landfill |
||
dierentuin / zoo | menagerie | tourism=zoo |
|
sportveld | kolf(baan) | leisure=pitch + sport=kolf |
|
bleek(veld) | bleek(veld), blekerij | landuse=grass + hgis:opmerking=bleek |
Gebouwen
In de regel: building=*
Speciale gebouwen
grondgebruik | vermelding in de OAT | tag | betekenis |
---|---|---|---|
bleekveld | bleekveld | landuse=grass + higs:opmerking=bleek
| |
lustplaats | lustplaats | leisure=garden
| |
bos als vermaak | bos als vermaak | landuse=forest
| |
weg als weiland | weg als weiland | landuse=grass + hgis:opmerking=weg |
ook weiland als weg |
hooiberg | hooiberg | building=yes + building=yes
| |
huis | huis | building=house |
woonfunctie |
winkel | winkel | building=retail + shop=convenience |
en landuse=retail |
tuinhuis | tuinhuis | building=shed |
|
koepel | koepel | building=bungalow |
|
zomerhuis | zomerhuis | building=bungalow |
|
molen | molen | building=yes + man_made=windmill |
|
pakhuis | pakhuis | landuse=industrial + building=warehouse |
|
fabriek | fabriek | building=yes + industrial=factory |
eventueel aangevuld met name= soort fabriek |
school | school | building=school |
|
schuur | schuur | building=shed |
|
stal | stal | building=stable |
|
wagenhuis | wagenhuis, koetshuis | building=garage |
|
brandspuithuisje | brandspuithuisje | amenity=fire_station |
|
wachthuis | wachthuisje, veldwacht | amenity=police |
|
kerk | kerk | building=church + amenity=place_of_worship |
eventueel aangevuld met religion=christian en eventueel indien bekend denomination=*
|
pakhuis | pakhuis | building=warehouse |
|
rechthuis | rechthuis | amenity=courthouse |
|
sluis | sluis | landuse=construction |
aangevuld met natural=water voor het water gedeelte
|
stadhuis | raadhuis, stadhuis | building=public + amenity=townhall |
|
werkplaats | werkplaats | building=industrial |
|
kas / serre | kast, orangerie | building=greenhouse |
|
sociaal | weeshuis, oudemannenhuis | amenity=social_facility |
eventueel aangevuld met een nadere specificatie als social_facility=* -tag
|
Wegen
Wegen worden altijd als lijn-element ingetekend en van de tag highway=*
voorzien, met keuze voor een specifiek type weg;
tag | betekenis |
---|---|
highway=trunk |
Groote wegen der eerste klasse; de snelwegen |
highway=primary |
Groote wegen der tweede klasse |
highway=secondary |
grote, doorgaande straatwegen |
highway=tertiary |
belangrijke verbindingswegen tussen plaatsen |
highway=unclassified |
reguliere, lokale, wegen, zonder specifiek doorgaande functie. Dit is de grootste groep. |
highway=residential |
straten in een stad of dorp waaraan hoofdzakelijk gewoond wordt. Deze straten hebben in de regel een naam. |
highway=path |
paden die niet specifiek als perceel zijn afgebakend. Op de minuutplans worden deze met stippellijntjes aangegeven. |
highway=track |
percelen die vanuit hun grondgebruik in de OAT heel duidelijk een weg-functie hebben, of die door hun vorm heel duidelijk als weg fungeerden, maar toch geen deel uitmaken van het (ongenummerde; buiten de percelen vallende) openbare wegennet. Over deze wegen heen wordt een lijn getekend met deze tag. |
highway=footway |
steegjes in een stad |
Als een weg een naam heeft, kan deze met de name=
-tag toegevoegd worden.
Het perceel van een weg wordt naast de kadastrale aanduiding (indien aanwezig) nergens mee getagged. De enige uitzondering zijn dijken, kaden, etc. die de tag landuse=construction
meekrijgen.
Water(lopen)
Het perceel van een waterloop krijgt de tag natural=water
. Daarnaast wordt er een hart-lijn ingetekend over het perceel, met een waterway=*
-tag die aangeeft wat voor soort waterloop het betreft;
tag | betekenis |
---|---|
waterway=river |
grote rivieren |
waterway=stream |
stroompjes |
waterway=canal |
kanalen |
waterway=ditch |
kleine gegraven greppeltjes |
water=lake |
meer |
Plaatsen
Plaatsen worden weergegeven met een enkele node, met een name
-tag, en een specifiek plaats-type;
tag | betekenis |
---|---|
place=city |
voor de grootste steden |
place=town |
voor kleine steden |
place=village |
voor de grotere dorpen / plaatsen |
place=hamlet |
voor de gehuchtjes |
place=isolated_dwelling |
voor een enkel gebouw of terrein (vb buitenplaats) |
(Administratieve) Grenzen
Deze moeten worden aangegeven binnen een relatie, met de tags typ=boundary
, boundary=administrative
, aangevuld met een specifieke admin-level
-tag.
Nog te determineren
Gebouwen en stedelijke omgeving
- Kolfbaan
- in elk geval
building=*
, maar welke value / aanvulling? Mogelijk in als sportterrein en bijbehorend gebouw. - Lijnbaan
- dient om touwen te maken.
- Polder
- de naam van de polder kan aan een puntlocatie met de tag
place=polder
gekoppeld worden, hoewel een strategie via een relatie over de percelen van die polder heen wellicht de voorkeur verdient, wellicht in de vorm van eenboundary=administrative
- ↑ M. van Hemert, M.W.J. van Rooden, H.Th.D. Dijkstra, RV bijdrage 11, Zeist 1990)